רישיון לאופנוע ים

כמו שעל רכב יש להוציא רישיון נהיגה כך גם על אופנוע ים. רישיון לאופנוע ים נקרא משיט 11.

התנאי להוצאת הרישיון מותנה במעבר של 2 מבחנים

מבחן תאוריה (עיוני)

מבחן מעשי (טסט)

ריכזנו עבורכם את המידע העיקרי שיש לדעת כאשר רוצים להוציא רישיון לאופנוע ים.

רישיון לאופנוע ים

שלב ראשון – בחירת בית ספר ללימוד

בארץ יש מספר לא קטן של בתי ספר ללימודי קורס משיטים. לפני שבוחרים בית ספר ללימוד, חשוב לדעת מה ההבדלים בינהם ולבסוף לקבל החלטה היכן כדאי ללמוד.

המלצות תלמידים

כדאי לבדוק המלצות על בית הספר שאתם רוצים ללמוד בו את הקורס, האם התלמידים שלמדו שם היו מרוצים? האם הם קיבלו את כל המידע הרלוונטי בקורס? האם בית הספר נותן ליווי ועזרה בכל שלבי הקורס?

לימוד פרונטלי או לימוד דרך המחשב?

חשוב להבין אם הלימודים מתבצעים בכיתה פרונטלית או דרך לימודים דרך המחשב. לכל תלמיד יש את ההעדפה שלו ללימודים, יש כאלו שנוח להם יותר ללמוד מהבית ויש כאלו שדווקא מעדיפים לשבת בכיתה וללמוד עם עוד תלמידים ביחד.

לימודי קבלנות

יש הרבה בתי ספר שנותנים את הקורס בלימודי קבלנות, משמע, קבלת שיעורי הכשרה על אופנוע ים עד שהתלמיד עובד טסט. התלמיד מגיע לבית הספר לקבל הכשרה על אופנוע ים (שיעורים לפני הטסט) – בדרך כלל 2-3 שיעורים לפני הטסט וברגע שהתלמיד מוכן הוא ניגש לטסט. אך אם התלמיד נכשל בטסט, יש בתי ספר שעובדים על פי "קבלנות מלאה" וזה אומר שהתלמיד יגיע לבית הספר ויבצע עוד שיעורים על האופנוע ים ללא עלות נוספת. בתי ספר שאינם עובדים בקבלנות מלאה יחייבו את התלמיד על שיעורי הכשרה נוספים. לכן כדאי לבדוק אם הבית ספר אכן נותן לימודי קבלנות.

מחיר הקורס

יש לבדוק ולהשוות בין מחירי הקורסים בבתי הספר השונים. לא בהכרח כדאי לקחת את הקורס הזול ביותר.  כדאי לדעת מה באמת מקבלים דרך הבית ספר. למשל – האם הקורס הוא בקבלנות מלאה? אם כן, לתלמיד יש ראש שקט מבחינת המחיר במקרה שהוא נכשל בטסט ויכול לבצע שיעורים נוספים ללא עלות נוספת עד שהוא עובר טסט.

אחרי שבחרתם את בית הספר לביצוע קורס רישיון אופנוע ים, השלב הבא הוא מבחן התאוריה:

שלב שני – מבחן תיאוריה לאופנוע ים (עיוני)

לפני שניגשים למבחן התיאוריה, יש ללמוד היטב את חומר הלימוד. רוב הלימודים היום מתבצעים דרך האינטרנט, כלומר מקבלים קורס אינטרנטי של בית הספר בו נרשמתם. יש גם בתי ספר שלומדים בכיתות אך בדומה ללימודי רישיון רכב, רוב הלימודים הם בחזרה ושינון החומר בבית.

חשוב לדעת – יש 2 מבחני תיאוריה – תיאוריה בכתב ותיאוריה בעל פה. את מבחן התיאוריה שבעל פה עושים ביום של המבחן המעשי בו הבוחן שואל את התלמיד מספר שאלות מהתיאוריה. אם התלמיד אינו יודע לענות על השאלה או טועה בשאלה, הבוחן מכשיל את הטסט – גם אם הנבחן עבר בהצלחה את כל התרגיל במים במהלך הטסט.

מבחן התיאוריה לאופנוע ים נקרא גם "ימאות א"

במבחן התיאוריה לאופנוע ים יש 30 שאלות אמריקאיות שלכל שאלה יש 4 תשובות שמתוכן יש לבחור את התשובה הנכונה. מעבר המבחן תלויה בעמידה של לפחות 84% תשובות נכונות. כלומר ניתן לטעות עד 4 שאלות במבחן.

חשוב לדעת – במבחן יש שאלות חובה אשר טעות אחת בשאלת חובה מכשיל את כל המבחן! (שאלות אלו מתייחסות לסכנת התנגשות בים וסיכון חיי אדם. לא ניתן לדעת במבחן מהם שאלות רגילות ומהם שאלות החובה)

משך זמן המבחן הוא 60 דקות.

שלב שלישי – ביצוע טסט לאופנוע ים (מבחן מעשי)

רק אחרי שעברתם בהצלחה את מבחן התיאוריה ניתן לקבוע טסט לאופנוע ים. בדרך כלל, אחרי שעוברים את מבחן התיאוריה, בית הספר בו אתם לומדים קובע לכם 2-3 שיעורים על אופנוע ים בסמוך למבחן המעשי.

במבחן המעשי עליכם להראות שליטה במים על אופנוע הים ולבצע מספר תרגילים מול הבוחן שיושב ברציף. הנבחן עובר מהסירה אל האופנוע ים ושט לכיוון הבוחן. כאשר הנבחן מתקרב לבוחן הוא צועק את השם שלו וקופץ מהאופנוע ים למים ועולה בחזרה (הנבחן מראה לבוחן שהוא יכול לעלות בחזרה לאופנוע ים מחלקו האחורי) ואז מתחיל את תרגילי השליטה באופנוע ים.

אלו התרגילים שיש לבצע עם האופנוע ים:

  • סללום איטי – הנבחן מבצע סללום איטי בין 4 מצופים בזמן שבין 24-40 שניות (שליטה על אופנוע הים במהירות נמוכה)
  • סללום מהיר – הנבחן מבצע סללום מהיר בין 4 מצופים בזמן של עד 16 שניות (שליטה על אופנוע הים במהירות גבוהה)
  • אדם בים – תרגיל המדמה איסוף של אדם בים – הנבחן צריך לעבור לאט מצידו השמאלי של המצוף ולגעת במצוף בעזרת היד מבלי שאופנוע הים יגע במצוף. בתרגיל זה יש להתחשב בכיוון הרוח בביצוע התרגיל.

מבחן חבלים

אחרי ביצוע תרגילי השליטה במים, על הנבחן יש לבצע מבחן חבלים. הבוחן יבקש מהנבחן לבצע 3 קשירות שאותם לומדים בדרך כלל באותו יום הטסט.

מבחן תיאוריה בעל פה

לסיום, הבוחן שואל את הנבחן מספר שאלות בעל פה מחומר הלימוד של התיאוריה. אלו שאלות של סכנת התנגשות וסיכון חיי אדם. הבוחן רוצה לוודא שהנבחן שולט ובקיא בחומר.

חשוב לדעת – כישלון בשאלה אחת בעל פה תביא לכישלון בכל הטסט עצמו! על הנבחן יהיה שוב לשלם אגרות ועוד שיעורים נוספים בשביל הטסט הבא – חשוב ללמוד היטב את חומר התיאוריה!

 

יש לכם שאלות נוספות? מתלבטים איפה ללמוד את קורס רישיון אופנוע ים? השאירו לנו פרטים באתר ונשמח לעזור!

יש לכם שאלה?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!